Czterdzieści lat minęło…. i stał się cud, w Mysłowicach ma powstać basen! (część 44)

15/05/2017

Wystarczyła jedna doba zbierania podpisów pod wnioskiem o budowę krytej pływalni w Mysłowicach i skuteczne nagłośnienie tworzącej się Inicjatywy Obywatelskiej, aby prezydent Lasok oznajmił swoim poddanym dobrą nowinę!

Ustami urzędowym mediów powiedział, że basen będzie, że jego budowę planował już dużo wcześniej, a w ogóle to niebawem będzie przetarg i podpisów nie trzeba juz zbierać. Są tacy, którzy twierdzą, że to cud, inni że kolejna pusta obietnica.

Czy warto wierzyć w słowa pana Lasoka i jego zapewnienia, przekonałem się już nie raz na własnej skórze, przekonali się również wielokrotnie mieszkańcy, więc decyzja powinna być jedna – podpisy zbieramy dalej i nagłaśniamy naszą wspólną cheć budowy nowoczesnej krytej pływalni! I to niezwłocznie, a nie za rok, dwa, trzy lata, jak to miało miejsce z innymi inwestycjami, których realizacja ślimaczy się latami.

Niespełnione obietnice!
Przypomnę tylko kilka do dzisiaj prowadzonych latami, niedokończonych bądź niezrealizowanych wogóle, a wcześniej obiecywanych inwestycji: kompleksowy monitoring wizyjny miasta, budowa nowych mieszkań komunalnych, remont Parku Zamkowego, przebudowa Promenady wraz z kompleksem do uprawiania lekkiej atletyki, remont niecki basenu na kąpielisku otwartym na Słupnej, kompleksowy remont Wesołej Fali, remont i przebudowa Dworca PKP, że nie wspomnę o aferach związanych z fiaskiem budowy Drogowej Trasy Średnicowej, kupnem budynku BAUVEREIN wraz z lokatorami przez niemiecką spółkę czy (nie)przejęciem terenów po KWK Mysłowice!

Przedwyborcza panika!
Najbliżsi współpracownicy prezydenta Lasoka, jak i on sam, wpadli w niezły popłoch po ukazaniu się informacji o zbiórce podpisów pod budową miejskiej krytej pływani w Mysłowicach. Gdy zobaczyli, że po jednym dniu działań, w grupie osób wspierających Inicjatywę Obywatelską zebrało sie ponad tysiąc osób, a po dwóch dobach ponad dwa tysiące, z Urzędu poszło w świat oświadczenie: „ Urząd Miasta przymierza się do budowy krytej pływalni, z której mieszkańcy Mysłowic mogliby korzystać przez cały rok. Na lokalizację nowego basenu wyznaczono Park Słupna. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na przygotowanie projektu budowy basenu”.

Z jednej strony cieszę się się, że miłościwie panujący włodarz wysypał się emocjonalnie i zapowiedział niezwłoczną budowę basenu. Z drugiej martwi, że trzeba go niemal za każdym razem stawiać pod przysłowiową ścianą, aby zaczął realizować najwazniejsze obietnice, które składał nam wszystkim w kampaniach wyborczych w 2010 i 2014 roku.

Z materiału jaki ukazał się w piątek wynika, że pan Lasok już dawno planował budowę w dzielnicy Słupna, na inwestycję zabezpieczone są pieniądze w wysokości 300 tysięcy złotych i że w związku z tym, zbieranie podpisów nie ma większego sensu.

Pytania do prezydenta
Czytając materiał dziennikarski, stworzony przez podporządkowane Edwardowi urzędowe media, należy zadać kilka ważnych pytań:

– Dlaczego pan prezydent twierdzi, że zapis w budżecie miasta Mysłowice pod nazwą: „Przebudowa Zespołu Rekreacyjno Sportowego Słupna w Mysłowicach – 300 tysiecy złotych”, to rzekome pieniądze na rozpoczęcie budowy krytej pływalni?

– Jak to się stało, że pan prezydent zaplanował inwestycję w dzielnicy Słupna, a mieszkańcy dzielnicy Piasek twierdzą, że nadal trwają rozmowy o budowie basenu w sąsiedztwie Szkoły Sportowej?

- Dlaczego pan prezydent podczas kwietniowych obrad Rady Miasta czy ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej nie wspomniał o rozpoczęciu procedur budowy tak ważnej i kosztownej inwestycji, skoro teraz tak ochoczo nagłaśnia taki zamiar w mediach, tuż po rozpoczęciu zbiórki podpisów przez mieszkańcow Mysłowic?

– Gdzie pan prezydent ma zabezpieczone pieniądze na realizację inwestycji, skoro miejski budżet pęka w szwach, spłaty rat kredytowych to już grube miliony złotych rocznie i brakuje pieniędzy na tak trywialne sprawy jak doposażenie sal lekcyjnych w miejskich placówkach oświatowych?

- Co się stało z gotowym i bardzo kosztownym projektem miejskiej krytej pływalni w Mysłowicach?

Podpisy zbieramy dalej!

Jestem wnikliwym obserwatorem działań inwestycyjnych w moim rodzinnym mieście i z tego co pamiętam, a pamięć mam w miarę dobrą, z dyskusji na komisjach branżowych wynika, że owe 300 tysięcy to pieniądze na remont i przebudowę istniejacego otwartego kąpieliska, a nie budowę basenu.

Ciekawostką jest również lokalizacja planowanej pływalni, bo z tego co słyszałem z ust miejskich dygnitarzy, obiekt obiecywano mieszkańcom dzielnicy Piasek. Mnie osobiście cieszy, że pływalnia ma stanąć w dzielnicy, którą reprezentuję w Radzie Miasta, ale mieszkańcy Piasku mogą czuć się oszukani przez włodarza.

Ja z przymrużeniem oka przyglądam się propagandowej zabawie pana Lasoka, związanej z nagłą ochotą na budowę basenu miejskiego, dlatego namawiam Was do dalszego zbierania podpisów poparcia pod Inicjatywą Obywatelską! To będzie motywowało radnych i prezydenta do dalszych, namacalnych działań, a nie tylko do ogłoszeń prasowych.

Dzielnica Piasek też zbiera podpisy!
Na koniec swojego dzisiejszego wpisu chciałbym zaznaczyć, że Inicjatywa Obywatelska prowadzona pod hasłem „Basen dla Mysłowic”, a w mediach społecznościowych oznaczona jako #basendlamyslowic nie jest powiązana z inicjatywą środowiska działającego przy Zespole Szkół Sportowych, gdzie również zbierane są podpisy pod budową miejskiej krytej pływalni.

Chcemy w przyszłości zebrane podpisy przekazać na ręce Rady Rodziców Szkoły Sportowej i Rady Dzielnicy PIASEK – jeżeli oczywiście wyrażą taką chęć, bo dochodzą słuchy o próbach skłócenia i napuszczenia na siebie ludzi. Mam nadzieję, że mądrzy i zdrowo myślący mieszkańcy nie pozwolą na poddanie się intrygom.

Podpisy zbieramy do końca sierpnia, chcemy złożyć je w Urzedzie Miasta przed wrześniowymi pracami nad budżetem miasta Mysłowice.

Każdą podpisaną listę można złożyć w Kancelarii Rady Miasta Mysłowice /budynek UM Mysłowice/, przy ulicy Powstańców 1, I piętro, pokój nr 215, w skrytce pocztowej Dariusza Wójtowicza. W KRM znajduja się również wydrukowane listy.
Kontakt: wojtowicz@dariuszwojtowicz.net lub pod nr tel. 881-22-00-00.

Dariusz Wójtowicz, mający pewność, że „Wspólnie zbudujemy Mysłowicką Pływalnię”